کد خبر : 6674 1399/ 05 /15

قیمت گوشت گوسفندی منطقی است/ تعداد دلالان در بازار گوشت کاهش یافت

دادرس گفت:در شرایط فعلی کف قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی ۱۱۰ هزار تومان است و تعداد دلالان در این بازار کاهش یافته است.

خط بازار:  دادرس مدیرعامل اتحادیه دام سبک در خصوص وضعیت بازار گوشت گوسفندی گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلو بره نر زنده ۴۵ تا ۴۸ هزار تومان  است که در روزهای اخیر به دلیل  مناسبت عید قربان قیمت‌ها افزایش جزئی داشت و اکنون دوباره کاهش یافته است.

او افزود: قیمت هر کیلو لاشه گوسفندی ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار تومان است و ممکن است در نقاط مختلف شهر بالاتر از این باشد.

دادرس گفت: با توجه به اینکه ۴۶ درصد یک لاشه، گوشت است، قیمت ۱۱۰ هزار تومانی گوشت منطقی به نظر می رسد. قیمت تمام شده دام زنده با قیمت عرضه فعلی، سود آنچنانی ندارد و فروش برای دامداران با زیان هم مواجه است.

نرخ هر کیلو شقه گوسفندی به ۱۱۵ هزار تومان رسید 

این مقام مسئول در خصوص عوامل متعدد افزایش قیمت دام زنده تصریح کرد: عدم تخصیص ارز کافی به نهاده های دامی، عدم مدیریت مناسب در توزیع نهاده، افزایش قیمت نهاده‌های تولید داخل، قاچاق دام و افزایش هزینه های حمل، از جمله عوامل گرانی دام محسوب می شود.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: در سال ۹۵ صادرات بی مورد دام و از  سال ۹۶ قاچاق دام صورت گرفت و به موجب آن جمعیت دام کشور کم شد . همچنین در بازار رسانی هم مشکل وجود دارد و باید وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت بخشی نگری را کنار بگذارند و هماهنگ باشند.

او ادامه داد: با شرایط امروز با احتساب اینکه ۴۶ درصد از دام زنده، گوشت است، کف قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار تومان است.

دادرس گفت: در این شرایط تعداد دلال‌ها در بازار کم شده است چراکه دیگر قدرت اقتصادی مردم جواب افزایش قیمت را نمی‌دهد و از تعداد دفعاتی که گوشت دست دلال می چرخد کاسته شده است. 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
print
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر