کد خبر : 6671 1399/ 05 /15

انتقاد از سخنان ترامپ درباره انفجار بیروت؛ «پرت‌وپلا و غیرمسئولانه است»

مقامات لبنان می‌گویند نیترات آمونیومی که بدون رعایت مسائل ایمنی در انباری نگهداری می‌شد، عامل این انفجارهای مرگبار بوده است

خط بازار:‌ سخنان دونالد ترامپ مبنی بر این که عامل انفجارهای بیروت «حمله هوایی» یا «بمب» بوده، موجی از انتقادها را به سمت او روانه کرده است.

با آن که هیچ مدرکی دال بر عمدی بودن این انفجارها به دست نیامده، رییس‌جمهور آمریکا گفت که «به نظر می‌آید» این انفجارها که بیش از ۷۰ نفر کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشته ناشی از «حمله هوایی» باشد.

مقامات لبنان هنوز علت انفجارهای روز سه‌شنبه را اعلام نکرده‌اند اما به انباری اشاره کرده‌اند که سال‌ها هزاران تن نیترات آمونیوم به صورت غیراصولی در آن ذخیره شده بود.

ترامپ گفت: «رفتم چند سرلشگر بزرگ مملکت را دیدم و انگار به گمان آن‌ها این انفجارها ناشی از [حمله هوایی] بوده، نه نوعی انفجار در تأسیسات صنعتی. به نظر آن‌ها، به گمان آن‌ها، چون آن‌ها بهتر از من می‌دانند، به هر حال این سرلشگرها فکر می‌کنند حمله هوایی بوده. بمبی چیزی بوده، بله.»

به گزارش سی‌ان‌ان، مقامات وزارت دفاع ایالات متحده گفته‌اند فعلاً مدرکی در دست نیست که نشان دهد علت این انفجارها حمله هوایی بوده است. پنتاگون به درخواست‌هایی اشاره کرده که جویای نظر کاخ سفید در این مورد شده‌اند.  

برت مک‌گرک از مقامات سابق امنیت ملی در دولت‌های ترامپ، باراک اوباما و جورج دبلیو بوش گفت این سخنان رییس جمهور «نهایت بی‌مسؤولیتی» است.

او توییت کرد: «این نهایت بی‌مسئولیتی رییس‌جمهور را می‌رساند که برود پشت بلندگو [ی کاخ سفید] بایستد و راجع به چنین واقعه بین‌المللی‌ای پرت و پلا بگوید، وقتی صدها آدم بی‌گناه گم شده‌اند یا در بیمارستان هستند.»

و افزود وزارت دفاع «امشب باید این گند را پاک کند».

والتر شاوب مدیر سابق دفتر اصول اخلاقی دولت ایالات متحده افزود دولت این کشور باید «از شایعه‌پراکنی خودداری کند و صبر کند تا اطلاعاتی از منابع موثق به دست آوریم».

«سخنان رییس جمهور ایالات متحده آمریکا منبع موثقی نیست.»

به گزارش آسوشیتد پرس عباس ابراهیم مسئول امنیت عمومی دولت لبنان گفت احتمالاً عامل این انفجارها موادی بوده که سال‌ها در آن نقطه انبار شده بود.

منبع: خط بازار
print
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر