کد خبر : 11609 1399/ 09 /03

اقتصاد ایران طی دو سال ۱۳درصد کوچک‌تر شد

با انتشار گزارش اقتصادی بانک مرکزی، رشد اقتصادی فصل بهار با احتساب بخش نفت برابر با ۲.۸- درصد بوده‌است. به طور کلی اقتصاد ایران در فصل بهار نسبت به بهار سال ۹۷، بیش از ۱۳ درصد کوچک‌تر شده‌است. مصرف حقیقی بخش خصوصی نیز در این مدت کاهش بیش از ۱۳ درصد را نشان می‌دهد.

خط بازار: بانک‌مرکزی نماگرهای اقتصادی در سه ماه فصل بهار را منتشر کرد.  بر اساس این گزارش تولید ناخالص داخلی در این فصل با احتساب بخش نفت به قیمت‌های ثابت سال 90 برابر با 146 هزار میلیارد تومان بوده‌ که نسبت به سه ماه ابتدایی سال گذشته کاهش 2.8 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین تولید ناخالص داخلی بدون احتساب بخش نفتی برابر با 128.2 هزار میلیارد گزارش شده‌ که حاکی از رشد اقتصادی 0.6- درصدی نسبت به بهار سال گذشته‌است.


234567


تولید بخش نفت به قیمت ثابت با کاهش 16 درصدی نسبت به سال گذشته، بیش‌ترین کاهش را تجربه‌کرده‌است. همچنین میزان تولید این بخش نسبت به سه‌ماهه اول سال 97، کاهش بیش از 55 درصدی را نشان می‌دهد.

تحولات دو سال اخیر موجب شده که سهم بخش نفت در اقتصاد از 19.5 درصد در بهار سال 97 به 5.6 درصد در سه ماه ابتدایی امسال کاهش پیدا کرده‌است.

بخش مسکن نیز با رشد 3.9 درصدی بیش‌ترین افزایش را در سه ماه اول امسال ثبت کرده‌است. بخش خدمات متأثر از شیوع بیماری کرونا نیز با کاهش 1.6 درصدی همراه بوده‌است.

به طور کلی اقتصاد ایران در فصل بهار نسبت به بهار سال 97، بیش از 13 درصد کوچک‌تر شده‌است.

نکته دیگر کاهش مصرف حقیقی بخش خصوصی است. در بهار امسال مصرف بخش خصوصی که بیانگر میزان رفاه خانوارها محسوب می‌شود 4 درصد نسبت به بهار سال گذشته کاهش یافت. طی چند سال اخیر و کاهش رشد اقتصادی، مصرف بخش خصوصی با کاهش بیش از 13 درصدی روبرو بوده‌است.

22222222

منبع: اقتصاد آنلاین
print
نام
ایمیل
نظر