کد خبر : 10466 1399/ 08 /08

تامین ۷۴۱ میلیون دلار ارز برای روغن خام در ۷ ماهه نخست سال

بیک زاده از تأمین ۷۴۱ میلیون دلار ارز برای روغن خام و ۶۶۴ میلیون دلار ارز برای دانه‌های روغنی در ۷ ماهه نخست سال خبر داد.


خط بازار: صدیف بیک زاده مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت گفت:عمده نیاز روغن کشور از مسیر واردات تامین می‌شود و ضریب وابستگی به واردات در این کالا نسبت به کالا‌های دیگر بیشتر است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۹ برنامه اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار ارز برای روغن خام را داریم، گفت:باید ۱.۹ میلیون تن روغن خام به کشور وارد شود تا بتوانیم بازار این محصول را تنظیم کنیم.

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت با بیان اینکه بخشی از روغن مورد نیاز از محل دانه‌های روغنی وارداتی و تولید داخل تامین می‌شود، تصریح کرد: از حدود ۳ میلیون تن دانه روغنی وارداتی ۱۸ درصد آن تبدیل به روغن خام می‌شود که بخشی از روغن مورد نیاز کشور از این محل تامین می‌شود.

بیک زاده با اعلام اینکه در ۷ ماهه امسال میزان تخصیص ارز برای واردات روغن خام ۹۳۳ میلیون دلار بوده است، گفت: در این مدت ۷۷۳ میلیون دلار نیز برای واردات دانه‌های روغنی تخصیص ارز شده است.

وی اضافه کرد: همچنین ۷۴۱ میلیون دلار تامین ارز برای روغن خام و ۶۶۴ میلیون دلار تامین ارز برای دانه‌های روغنی در ۷ ماهه امسال انجام شده است.

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت در ادامه بیان کرد: این تامین تامین ارز‌ها با یک وقفه معمولاً یک ماهه تبدیل به کالا می‌شود و از طریق گمرکات ترخیص و وارد کشور خواهد شد.

چرا روغن کم و گران شد؟

بیک زاده همچنین با اعلام اینکه برای تنظیم بازار از ذخایر راهبردی نیز استفاده خواهیم کرد، گفت: هر زمان جریان تامین کالا با هر دلیل از جمله کمبود ارز با مشکل مواجه شود، از این ذخایر راهبردی استفاده می‌کنیم.

وی اضافه‌کرد: موجودی ذخایر شرکت بازرگانی دولتی برای روغن خام مکفی است و حتی تا چند ماه آتی در صورت اختلال در واردات می‌توانیم این محصول را در کشور تامین کنیم.

تأمین به موقع نیاز داخلی روغن خوراکی و تداوم تولید

مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت گفت: با توجه به برنامه ریزی تامین و توزیع روغن خوراکی، تولید روغن خوراکی در داخل کشور مطابق برنامه انجام شده و روند تولید نیز ادامه خواهد داشت و نیاز داخلی روغن خوراکی نیز به موقع تامین می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
print
نام
ایمیل
نظر