کد خبر : 10446 1399/ 08 /07

ادنوک به دنبال شرکای هندی برای پروژه‌های عظیم پتروشیمی

شرکت ملی نفت ابوظبی (ADNOC)، بزرگترین تولیدکننده انرژی در امارات متحده عربی به دنبال جذب شرکت‌های هندی برای مشارکت در برنامه‌های بلند پروازانه 45 میلیارد دلاری پتروشیمی پایین‌دستی خود است.

خط بازار: سلطان احمد ال جابر، مدیرعامل ادنوک در جریان یک جلسه مجازی با نارندرا مودی نخست وزیر هند و برخی مدیران حوزه انرژی، به دنبال فرصت‌هایی برای تقویت روابط انرژی امارات و هند بود. 

ال جابر در این جلسه گفت: «هند همیشه یکی از نزدیک‌ترین دوستان امارات و یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری آن بوده و خواهد ماند. روابط استراتژیک بین دو ملت در سال‌های اخیر به‌ویژه درزمینه انرژی تقویت شده است.» وی گفت: «همچنان که به همکاری با یکدیگر ادامه می‌دهیم، من فرصت‌های جدید قابل‌توجهی برای مشارکت بین دو طرف، به‌ویژه در حوزه پایین‌دستی می‌بینم. 

همانطور که می‌دانید، ما یک طرح بلند پروازانه برای توسعه پالایش، پتروشیمی، تولید مشتقات و رونق پایگاه‌های صنعتی خود در ابوظبی داریم و به دنبال بررسی افزایش مشارکت با شرکت‌های هندی در این حوزه هستیم.» ادنوک در سال ۲۰۱۸ از برنامه‌های سرمایه‌گذاری ۴۵ میلیارد دلاری با شرکا برای توسعه فعالیت‌های محلی پایین‌دستی خود، ازجمله توسعه پالایشگاه روایس و افزایش ظرفیت پتروشیمی در قطب صنعتی این کشور، رونمایی کرد.این شرکت برای گسترش تولید نفت و گاز و کسب درآمد از سرمایه‌گذاران بین‌المللی درخواست کرده است. 

وی گفت: «رشد چشمگیر هند به عنوان یک قدرت اقتصادی، جایگاه خود را به عنوان یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان انرژی در جهان تقویت کرده است.» ال جابر گفت: «درواقع، این دومین بازار بزرگ ادنوک است. این موقعیتی است که امیدواریم بتوانیم در آن هم‌زمان ضمن پیشبرد اهداف هند، اهداف خود را نیز توسعه دهیم.» وی گفت: «ادنوک آماده پاسخگویی به تقاضای فزاینده هند در کل سبد محصولات پالایشی است.» 

وی افزود: «ادنوک مفتخر است که منبع اصلی عرضه استراتژیک نفت هند است و مشتاق گسترش مقیاس تجاری و دامنه این مشارکت در ذخایر استراتژیک است.» ادنوک اولین شرکت خارجی بود که فضای ذخیره‌سازی زیرزمینی نفت خام را که هند به عنوان بیمه‌ای در برابر تأمین کالا و اختلالات قیمت ساخته‌شده است، بکار گرفت. در دو سال گذشته، ادنوک روابط استراتژیک انرژی خود با هند را افزایش داده است. ادنوک به همراه آرامكو سعودي ۵۰ درصد از سهام مجتمع پالایشگاهی با ظرفیت سالانه ۶۰ ميليون تني با هزينه ۴۴ ميليارد دلار در ساحل ماهاراشترا علاقه‌مند شده‌اند. 

ال جابر در پایان سخنان خود گفت كه او معتقد است كه هر دو كشور فرصت‌هایی را كه می‌تواند به نفع هند و امارات در بخش انرژی باشد، در نظر گرفته‌اند. ال جابر گفت: «من معتقدم که با استفاده از این فرصت‌ها می‌توانیم سرعت بهبود اقتصادی پس از کرونا را افزایش دهیم. 

من بسیار مشتاقانه منتظر گسترش روابط خود در چندین زمینه هستم و کاملاً مطمئن هستم که می‌توانیم موانع موجود را برطرف کنیم.» هدف از این میزگرد ارائه یک بستر جهانی برای درک بهترین روش‌ها، بحث در مورد اصلاحات و اطلاع‌رسانی استراتژی‌های تسریع سرمایه‌گذاری‌ها در زنجیره ارزش نفت و گاز هند است. شرکت‌های هندی به‌طور پیوسته مشارکت خود را در بخش انرژی امارات متحده عربی افزایش داده‌اند. در مارس ۲۰۱۹، به کنسرسیومی از دو شرکت نفتی هند، حق اکتشاف یک بلوک در ساحلی در ابوظبی اعطا شد.

منبع: نفت خبر
print
نام
ایمیل
نظر