کد خبر : 10400 1399/ 08 /06

پنج موضوع محوری و تعیین‌کننده در انتخابات آمریکا

سرنوشت انتخابات آمریکا را پنج موضوع اصلی تعیین می‌کند. از آن جمله‌اند دو موضوع کرونا و سقط جنین. اما دغدغه‌های مردم آمریکا تنها به این دو موضوع محدود نمی‌شوند. 


خط بازار: نگاهی به آنچه که مردم را به پای صندوق‌های رای خواهد کشاند.

موضوع نخست: کرونا
در اوایل سال جاری هیچ کس تصوری از نقش ویروس کرونا و تاثیر آن بر انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری در آمریکا نداشت.

اکنون در آستانه انتخابات آمریکا، بنا بر ارزیابی لارا مریفیلد ویلسون، استاد علوم سیاسی دانشگاه ایندیاناپولیس، بحران کرونا شاید مهم‌ترین موضوع انتخابات این کشور باشد.

در آمریکا، ویروس کرونا باعث مرگ بیش از ۲۲۵ هزار نفر شده است. حدود هشت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در این کشور مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند. همین ویروس باعث ایجاد چنان سطحی از بیکاری در آمریکا شده که از سال‌های دهه ۴۰ قرن گذشته تا کنون بی‌سابقه بوده است.

عملکرد دولت ترامپ در امر مقابله با کرونا در آمریکا مناقشه‌برانگیز بوده است. گرچه برخی معتقدند که  او در این عرصه خوب عمل کرده است، اما بخش زیادی از مردم  این کشور، از سیاست ترامپ در مورد بحران کرونا ابراز نارضایتی کرده‌اند.

منتقدین بر این باورند که اگر ترامپ به موقع عمل می‌کرد، شمار قربانیان بیماری کووید-۱۹ به چنین حدی نمی‌رسید.

۲. سیاست بیمه‌های درمانی
موضوع بیمه‌‌های درمانی نیز از جمله مواردی است که می‌تواند در نتایج و سرنوشت  انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موثر واقع شود.

در پی درگذشت قاضی روث بیدر گینزبورگ، ترامپ همه تلاش خود را به کار گرفت تا امی برت، قاضی محافظه‌کار را به عضویت دیوان عالی آن کشور در آورد. یکی از اهداف ترامپ برای این جایگزینی سریع، لغو قانون بیمه درمانی بود که به "اوباماکر" شهرت یافته است.

در حالی که ترامپ خواستار لغو این بیمه درمانی است، جو بایدن بر آن است تا دسترسی مردم به این بیمه را حفظ کند و در عین حال حق انتخاب برای شهروندان در مورد تعویض بیمه درمانی خود به این بیمه را فراهم سازد.

۳. اقتصاد
اقتصاد بی تردید یکی از مسائل اصلی است که می‌تواند در سرنوشت انتخابات تاثیری مهم و تعیین‌کننده داشته باشد. اما بحران کرونا همه چیز را تغییر داد.

به باور لارا مریفیلد، دونالد ترامپ پیش از شروع بحران کرونا می‌توانست بر روی آمار ناظر بر سه سال رشد اقتصادی قابل ملاحظه آمریکا مانور بدهد. اما محدودیت‌های برخاسته از بحران کرونا به تحولات اقتصادی در آمریکا مسیری دیگری بخشید. در اواسط ماه آوریل شمار بیکاران در آمریکا به بیش از ۲۳ میلیون نفر رسید.

همین آمار حکایت از آن دارد که نرخ بیکاری در آمریکا تنها در دو ماه مارس و آوریل از سه و نیم درصد به ۱۴،۷ درصد افزایش یافته است.

۴. نژادپرستی و خشونت پلیس
از سوی دیگر، خشونت پلیس علیه سیاهپوستان در آمریکا تبدیل به یکی از موضوعات مهم و موثر در انتخابات ریاست جمهوری شده است.

در پی برپایی تظاهرات گسترده مردم علیه خشونت پلیس و نژادپرستی در آمریکا، دونالد ترامپ اقدام به اعزام گسترده نیروهای انتظامی به شهرها کرد.

ترامپ اعلام کرد که هدف از این کار، دفاع از قانون و ایجاد نظم و آرامش بوده است. همین موضوع باعث دو قطبی‌شدن جامعه و ایجاد شکاف در میان مردم آمریکا و رویکردشان نسبت به دو نامزد انتخابات پیش‌ رو گردید.

۵. سقط جنین
ویلسون موضوع سقط جنین را برای انتخابات سال ۲۰۲۰ تعیین‌کننده می‌داند. به باور او موضوع سقط جنین برای بخش قابل ملاحظه‌ای از هواداران ترامپ، یعنی شهروندان مسیحی سفیدپوست، مهم‌ترین موضوع است.

گرچه نیروهای مخالف سقط جنین تنها ۱۵ درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند، اما بخش اعظم آن‌ها به لحاظ سیاسی فعال هستند و در انتخابات شرکت می‌کنند.

این استاد علوم سیاسی معتقد است که در انتخابات سال ۲۰۱۶، یک چهارم کل آرای معتبر، متعلق به این گروه از جامعه بوده است.

گرچه زندگی خصوصی دونالد ترامپ نیز موضوعی نیست که بتواند رضایت نیروهای مسیحی را تامین کند، اما شعار انعکاس‌یافته بر روی وب‌سایت دانشجویان مسیحی "دانشجویان هوادار زندگی" نشان از حمایت آن‌ها از دونالد ترامپ دارد.

در این شعار آمده است: «آیا از ترامپ متنفریم؟ ما از سقط جنین بیشتر متنفریم!»

منبع: خط بازار
print
نام
ایمیل
نظر