کد خبر : 5723 1399/ 04 /20

رئیس جمهور سابق کره جنوبی به ۲۰ سال زندان محکوم شد

پارک گون‌ هه، رئيس جمهور پیشین کره جنوبی در سال ۲۰۱۸ به اتهام فساد به زندان محکوم شده بود. در دادگاهی تازه خانم رئیس جمهور سابق بار دیگر محاکمه و به زندان درازمدت محکوم شد.

خط بازار: یک دادگاه عالی در سئول پایتخت کره جنوبی پارک گون‌ هه، رئیس جمهوری پیشین این کشور، را به زندان درازمدت محکوم کرد.

دادگاه کل مدت محکومیت خانم رئیس جمهور را به خاطر اتهامات مرتبط با فساد و سوءاستفاده از قدرت به مدت ۱۰ سال کاهش داد. بنا به حکم تازه پارک گون‌هه روی هم به مدت ۲۰ سال در زندان خواهد بود.

رسانه ملی کره جنوبی با تکیه بر حکم دادگاه گزارش داد: پارک گون هه به وظایفی که بر پایه قانون اساسی به عهده او گذاشته شده بود، عمل نکرده و به منافع ملی ضربه زده است.

پارک گون‌هه از پایان ۲۰۱۷ در بازداشت به سر می‌برد.

در سال ۲۰۱۸ دادگاهی تأیید کرد که خانم رئیس جمهور و مشاور نزدیکش چوی سون سیل از کنسرن‌های بزرگی مانند سامسونگ مبالغی هنگفت رشوه گرفته‌اند. این مبالغ به حساب چندین بنیاد واریز شده بود تا حمایت آنها از رئیس جمهور پیشین تضمین شود.

پارک گون‌ هه همواره رفتار خود را درست و قانونی خوانده بود.

سه سال پیش و به دنبال فاش شدن تخلفات پارک گون‌ هه، یک جنبش اعتراضی در کره جنوبی علیه او شکل گرفت. صدها هزاران نفر برکناری او را خواستار شدند. سرانجام دادگاه قانون اساسی به برکناری او رأی داد.

پارک گون‌هه اولین رئیس جمهور کره جنوبی است که ناچار به کناره‌گیری شده است.

شهروندان کره جنوبی در پایان ۲۰۱۲ پارک گون‌ هه را به ریاست جمهوری کشور انتخاب کردند.
جانشین او "مون جه‌ این"، سیاستمداری با گرایش سوسیال لیبرال است که در مه ۲۰۱۷ در انتخاباتی زودرس به ریاست جمهوری انتخاب شد.

منبع: خط بازار
print
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر