کد خبر : 5662 1399/ 04 /18

توسعه مکانیزاسیون در برنج‌کاری به ۸۵ درصد رسید

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی، از توسعه ۸۵ درصدی مکانیزاسیون در زمین های شالیزاری کشور خبر داد.

خط بازار: کامبیز عباسی با حضور در تحریریه بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما، با اشاره به این که ۶۲۰ هزار هکتار برنج کاری در کشور داریم، افزود: در بخش برنج در سال ۱۳۹۲ حدود ۱۰ درصد از زمین های شالیزاری کشورمان مکانیزه بود که در این شش سال، این مکانیزاسیون به حدود ۸۵ درصد رسید.

وی افزود: در سال های ۹۲ تاکنون دستگاه های نشاءکار و کمباین برنج جزو ماشین هایی بوده که تولید داخل نداشته است.

عباسی اظهار کرد: بر اساس مصوبه هیات دولت، مقرر شد این دو کالا در سال های ۹۷ و ۹۸ به علت نبود تولید داخل، همچنان بتوانند ارز دولتی بگیرند و وارد شوند.

وی ادامه داد: شرکت کمباین سازی ”ایران“ هم یکی از بزرگترین وارد کننده های کمباین بود و ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی می گرفت و در سال ۱۳۹۷ حدود ۳۰۰ دستگاه و در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۰۰ دستگاه وارد کرد و در نیمه دوم سال ۱۳۹۸، این شرکت مدعی تولید شد و ما از کارخانه بازدید و حمایت کردیم اما حدود ۷۰ درصد این کالا همچنان وارداتی بود.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که نیاز داخلی کشور به کمباین، سالی ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه است، گفت: در سال جهش تولید هستیم و شالیکاران کشورمان شامل یک میلیون و ۲۰۰ هزار بهره بردار هستند و باید محصول مزارع خود را با ماشین کمباین برداشت کنند.

وی افزود: شرکت کمباین سازی ”ایران“ ۱۲ تا ۱۳ دستگاه کمباین برنج تولید کرد در حالی که کشورمان به سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه کمباین نیاز دارد.

منبع: خبرگزاری ایلنا
print
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر