کد خبر : 5309 1399/ 04 /09

دعوت ناسا از علاقمندان برای مشارکت در پروژه اکتشافی‌ مریخ

«ناسا»، از علاقمندان به پروژه اکتشافی «مریخ» دعوت کرد تا در این مأموریت فضایی مشارکت داشته باشند.

خط بازار: به گزارش سایت خبری «دیلی میل»، این سازمان از داوطلبان می‌خواهد که با تماشای تصاویری که توسط مریخ‌نورد «کنجکاوی» (به انگلیسی: Curiosity) گرفته شده است، سنگ‌ها و سطوح مختلف سیاره سرخ را نشانه گذاری کنند.

این پروژه «اِی‌آی۴مارس» (به انگلیسی: AI۴Mars) نام دارد و در راستای تقویت یک الگوریتم هوش مصنوعی انجام می‌شود که به مریخ‌نورد آینده کمک می‌کند تا با سهولت بیشتری بر سطح این سیاره حرکت کند.

این‌‌ شبیه‌سازی توسط تیمی از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا انجام می‌شود و راهکاری برای شناسایی موانع احتمالی و جلوگیری از گیرگردن مریخ‌نوردهای آینده در سطح این سیاره است.

سایت علمی «زونیورس» (به انگلیسی: Zooniverse) میزبان این پروژه پژوهشی است و از طریق داوطلبانی انجام می‌شود که با تماشای هزاران تصویر از مریخ، ویژگی‌های سطح این سیاره را شناسایی می‌کنند.

ناسا امیدوار است که با طراحی این الگوریتم، که مشابه دستگاهی عمل میکند در خودروها وجود دارد، از آسیب‌دیدگی مریخ‌نوردهای آینده جلوگیری کند.

«اسپریت» که یکی از موفق‌ترین مریخ‌نوردهای ناسا بود، در سال ۲۰۰۹ در یک گودال بزرگ افتاد و پس از خالی شدن شارژ باتریش، برای همیشه خاموش شد.

ناسا در ۲۰ ژوئیه آینده مریخ نورد «پشتکار» را برای یک مأموریت اکتشافی به این سیاره می‌فرستد. یکی از وظایف مهم این ماموریت اکتشافی بررسی شرایط مریخ برای اعزام فضانورد است.

شناسایی پستی و بلندی و موانع سطح مریخ از اهمیت حیاتی در مأموریت «مریخ‌نورد ۲۰۲۰» برخوردار است

منبع: خط بازار
print
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر