کد خبر : 5258 1399/ 04 /08

بازدید سرزده سفیر جمهوری اسلامی ایران از محل دائمی نمایشگاه محصولات ایرانی در کنیا

سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در کنیا جناب آقای دکتر برمکی در مورخ شنبه هفتم تیر ماه سالجاری به صورت سرزده از محل نمایشگاه محصولات ایرانی و انبارهای اختصاص یافته بازدید کرد. 

خط بازار: در این بازدید که آقایان خطیب و جرفی از مسئولین نمایشگاه نیز حضور داشتند، توضیحات مفصلی در خصوص برنامه های شرکت خود برای نمایش و عرضه محصولات ایرانی با کمک تولیدکنندگان ایرانی ارائه دادند. آنها اعلام نمودند که در صورت روبرو شدن با استقبال شرکتهای بیشتری از ایران، این آمادگی وجود دارد تا وسعت نمایشگاه را افزایش دهند.

دکتر برمکی ضمن تقدیر و تشکر از راه اندازی چنین مراکزی در آفریقا و اصرار بر تداوم تسهیل گری مسیر تجارت تولید کننده ها و تجار ایرانی، بیان فرمودند که ایجاد چنین مراکزی در کشورهای آفریقایی، علاوه بر تحکیم روابط دولتها و ملتها، باعث عرضه و فروش کالاهای ایرانی بصورت مستقیم و بی واسطه خواهد شد.


وی در ادامه افزود، این اقدام عملا اجرای یکی از مصوبات ستاد آفریقا در سال 1396 است که متاسفانه تاکنون مغفول مانده بود. آقای برمکی در این بازدید اظهار داشت که استقبال و حضور شرکتهای ایرانی بصورت مداوم در این مراکز باعث هم افزایی و رشد و تکامل  قابل توجه ای در صادرات و نهایتاً تبلور تولید ملی و رشد اقتصادی کشور عزیزمان و تحقق خواست مقام معظم رهبری که در شعار سال جهش تولید تبلور یافته، خواهد شد. 

شایان ذکر است که شرکت خصوصی موسسه آتیه داران روماک، فضایی نمایشگاهی  به متراژ 500 متر مربع و انبارهای مورد نیاز جهت شوروم کالاهای ایرانی آماده سازی و اختصاص داده است و تصمیم دارد تا با افزایش سطح زیر بنایی نمایشگاه، زمینه حضور خوشه های مختلف کالایی، از جمله مواد غذایی ـ مبلمان و صنایع چوب ـ تجهیرات پزشکی ـ پتروشیمی ـ صنعت ساختمان ـ لوازم خانگی ـ پوشاک، کیف و کفش ـ خدمات فنی مهندسی و غیره را فراهم نماید  تا بستری باشد برای حضور دائم شرکتهای ایرانی در شرق آفریقا به محوریت کشور کنیا و از این طریق علاوه بر نمایش و فروش کالاهای ایران، در زمینه های حمل و نقل ـ امور گمرکی ـ بازارسنجی و بازاریابی و بازارسازی و جابجایی ارز به تجار ایرانی خدمات رسانی نماید.


به گزارش آمارهای بین المللی و سازمان تجارت جهانی ، قاره آفریقا با حجم واردات و صادرات سالانه بیش از یک هزار میلیارد دلار ، از ظرفیت خوبی برای تجارت کشورها و همچنین تجار و تولیدکنندگان ایرانی  برخوردار می باشد که متاسفانه به دلیل بازارهای نزدیک و سهل الوصولی همچون کشورهای همسایه و علاقه مندی تجار به این بازارها ، پتانسیلهای فراوانی از جمله قاره آفریقا مغفول مانده اند ومی توان گفت  با توجه به حجم تولید و صادرات غیر نفتی ایران و تحریمهای بین المللی ، بازار آفریقا بازاری پایدار و با سودی فراوان بوده  که قطعاً باعث افزایش  تراز مثبت تجاری ایران خواهد شد.

در این راستا و سنوات گذشته معدود شرکتهای ایرانی با همت و پشتکار خود بصورت جزیره ای در حال   فعالیت بوده اند که قطره ای میباشد در دریای بیکران و باز هم متاسفانه عدم حضور شرکتهای ایرانی در این قاره و نبود نمایشگاههای دائمی و عدم توجه مسئولین ذیربط به این مهم فرصتهای بکر این قسمت ار کره خاکی را در اختیار شرکتهای رقیب  و کشورهای  دیگر قرار داده است.

منبع: خط بازار
print
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر