کد خبر : 4356 1399/ 03 /17

آیا کرونا کره شمالی را منزوی تر می کند؟

بنابر گزارش رسانه های دولتی کره شمالی، رهبر این کشور ماموران مختلفی را با هدف سیاست های جدیدی برای افزایش بیشتر بازدارندگی هسته ای کشور و قرار دادن راهبرد نیروهای مسلح برای یک عملیات هوشیار، ارتقاء داد. 

خط بازار؛ هنگامی که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، پس از سه هفته غیبت در انظار عمومی برای بار دوم در دو ماه گذشته، در جلسه حزب ۲۳ می، حضور پیدا کرد، اقتصاد این کشور مورد توجه نبود. بنابر گزارش رسانه های دولتی کره شمالی، رهبر این کشور ماموران مختلفی را با هدف سیاست های جدیدی برای افزایش بیشتر بازدارندگی هسته ای کشور و قرار دادن راهبرد نیروهای مسلح برای یک عملیات هوشیار، ارتقاء داد. در این راستا مشاور امنیت ملی امریکا اظهار کرد که اگر کره شمالی قصد داشتن یک ʺاقتصاد بزرگ ʺ را دارد، دقیقا باید از انجام این گونه اقدامات بپرهیزد.

به گزارش اختصاصی خط بازار و به نقل از اکونومیست، طی چند ماه گذشته، اقتصاد کره شمالی کوچکتر از حد معمول به نظر می رسد. در ماه ژانویه، رهبر کره شمالی تصمیم گرفت که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، مرزهای خود را با چین ببندد. این در حالیست که تمامی فعالیت های تجاری این کشور از مرزهای چین می گذرد. این مساله علاوه بر اینکه شهروندان عادی کره شمالی را با مشکل روبرو کرده است، به نظر می رسد که این محاصره خود تحمیلی حتی افراد ممتاز دولت را نیز تحت تاثیر قرار داده. از سوی دیگر به نظر می رسد که تلاش دولت برای محدود کردن این اثرات بر روی ذخیره های ارزی دولت، از طریق سیستم اجباری خرید اوراق بهادر، این مشکل را تشدید کرده است. خودکفایی، سیاست محبوب کره شمالی ممکن است که به آخر خط رسیده باشد.

حتی پیش از اینکه ویروس کرونا تاثیرات اقتصادی خود را نشان می دهد، آخرین تحریم ها باعث کاهش مبادلات تجاری بین کره شمالی و چین شده بود. بر اساس داده های گمرک چین، صادرات چین به کره شمالی از ۳۵۰ میلیون دلار در دو ماه اول سال ۲۰۱۶ به ۲۵۰ میلیون دلار، در مدت مشابه در سال ۲۰۱۹، کاهش یافت. واردات از کره شمالی نیز از ۳۵۰ میلیون دلار به کمتر از ۵۰ میلیون دلار در مدت مشابه کاهش یافت. البته این اعداد نشانگر تمام مسایل نیستند زیرا شامل تحویل نفت خام از چین از طریق لوله های نفتی نیست. همچنین قاچاق غیرقانونی شهروندان کره شمالی و فعالیت های غیرقانونی تجاری رژیم مانند انتقال نفت از کشتی به کشتی دیگر در سطح دریاها شامل این آمار نمی شود.

با این وجود به نظر می رسد که تحریم ها دارای اثرات دردناکی بوده اند. کیم در سخنرانی سال نو خود به مردم هشدار داد که روزهای دشواری پیش رو هستند و کشور باید خود کفاتر شود. تصمیم به بستن مرزها با چین در ژانویه این مشکل را تشدید کرد و عملا به تجارت رسمی بین این دو کشورخاتمه داد. واردات از چین در ماه های ژانویه و فوریه به زیر ۲۰۰ میلیون دلار و در ماه مارس به زیر ۲۰ میلیون کاهش یافت . صادرات تقریبا به کلی از بین رفته است.
به نظر می رسد که قرنطینه حتی قاچاق بخش خصوصی که قبلا وجود داشت را نیز از بین برده است. تاثیر این تحولات بر زندگی روزمره در کره شمالی حتی دشوارتر ار حد معمول است. زیرا محدودیت های مرزی باعث کاهش جریان اطلاعات در حال خروج از کشور شده است. هیچ نشانه ای از کمبود جدی مواد غذایی یا سایر محصولات ضروری مشاهده نمی شود اما تغییرات مکرر و ناگهانی در قیمتها وجود دارد. به گزارش دیلینک، سایت ویژه اخبار کره شمالی، در شهر مرزی هیسان، قیمت یک کیلو برنج بین ژانویه و آوریل بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است. این سایت همچنین گزارش می دهد که قیمت نفت نیز صعود کرده است و ارزش پول کره شمالی در برابر یوآن چین و دلار امریکا فرو ریخته است. تودورا گیو چانوا، از سازمان حقوق بشر کره شمالی در سئول اظهار کرد که اختلافات منطقه ای قیمت ها حاکی از آن است که علاوه بر بستن مرزها، محدودیت هایی در حرکات داخلی نیز وجود دارد.

سلب مالکیت دولتی

تاثیر بر وضعیت معیشت احتمالا با این واقعیت پیچیده شده است که اواخر بهار به طور سنتی دوره سخت کره شمالی است که در طی آن، ذخایر زمستانی کاهش می یابد اما از سوی دیگر نیز تعداد کمی از محصولات برای برداشت آماده است. در آغاز ماه آوریل، رودونگ سینون، سخنگوی دولت که پیش از این گزارشاتی مبنی بر افزایش میزان تولید نسبت به حد انتظار ارایه داده بود، اعتراف کرد که در شرایط موجود مردم با مشکلات در حال دست و پنجه نرم کردن هستند. وی سپس گفت که در مقایسه با سایر کشورها در توسعه اقتصادی عقب مانده ایم و برای پر کردن این فاصله نیاز به ʺخودکفاییʺ داریم.

همچنین گزارش هایی مبنی بر ترسیدن مردم و هجوم آنان برای خرید کالای اساسی وارداتی در پی شایعه گسترده در خصوص کمبود محصولات در آینده نزدیک ارایه شده بود. همچنین از افزایش قیمت کالاهای چینی در سایر مناطق این کشور صحبت شده است. از کارخانه های تولید کالاهای مصرفی مانند لباس و کفش خواسته شده است که به جای اینکه منتظر بازگشایی مرز باشند، به دنبال گزینه های دیگری برای مواد اولیه وارداتی باشند. در این میان کمبود آشکار ارز خارجی احتمالا مانع از توسعه پروژه های جدید خواهد شد . در واکنش، دولت از ذخایر صاحبان صنایع استفاده کرده است. همچنین برنامه ای گسترده برای خرید اوراق بهادر با هدف تامین اعتبار بیش از نیمی از ترازنامه های فعلی را آغاز کرد به طوریکه برخی از شرکت ها مجبور شدند از منابع ارزی خود برای خرید بدهی دولت استفاده کنند.

منبع: خط بازار
print
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر